Dentální hygiena

Dentální hygiena

Dentální hygiena je v dnešní době čím dál více skloňovaný pojem. Klade si za úkol pacientům vyčistit zuby profesionálně, ale nezapomíná ani na domácí péči, která je pro udržení zdravého úsměvu nezbytná. Zubní plak a kámen totiž stojí za většinou nepříjemností, které se v ústech objevují. Pomáhá předcházet zubnímu kazu, zánětu dásní, parodontóze, zápachu z úst, tvorbě zubního kamene a dalším nepříjemnostem. Má vliv i na estetiku zubů, ať už se bavíme o odstraňování nežádoucích povrchových pigmentací na zubech (z kouření, častého popíjení kávy či čajů apod.) či přímo bělení zubů.

Jak návštěva dentální hygieny vypadá?

Vyšetření probíhá v ordinaci diplomované dentální hygienistky. Po prvotním vyšetření zubů i dásní hygienistka seznámí pacienta se stavem jeho chrupu, ukáže mu problémová místa a navrhne další postup.

První v pořadí bývá odstraňování zubního kamene. Zubní kámen je mineralizovaný plak, který již nelze odstranit pouze pomocí kartáčku na zuby. Přežívají v něm nežádoucí bakterie, také na zubech překáží i mechanicky. K jeho odstranění se používá ultrazvuk a různé ruční nástroje. Po této proceduře je nutné zuby ještě přeleštit, aby na zubech nezůstal nepříjemný hrubý povlak. Leštění probíhá rotačním kartáčkem a speciální leštící pastou.

Další výkon v ordinaci dentální hygienistky je pískování metodou airflow. To většinou probíhá po odstranění zubního kamene a klade si za cíl dočistit zuby od všech přítomných pigmentací.

Po profesionálním vyčištění často následuje fluoridace. Jde o remineralizaci zubní skloviny. Na povrchu zubu se tím doplní vrstva fluoridu, která zub chrání před nepříznivými vlivy kyselin. K fluoridaci se často používají přípravky ve formě gelů, laků nebo pěn. Po dokončení fluoridace je vhodné cca 30min nevyplachovat ústa, nejíst a nepít.

Po dokončení čištění zubů hygienistka doporučí pacientovi vhodnou domácí péči pro udržení zdravého stavu zubů i dásní. Probere s ním jeho stávající návyky, ty případně upraví. Doporučí mu vhodné pomůcky a naučí ho správnou techniku jejich používání. Často ukazuje správné zacházení s kartáčky přímo v ústech pacienta, aby byl schopný doma postup opakovat. Domácí odstraňování zubního plaku je základním kamenem prevence onemocnění dutiny ústní.

„Čistit před nebo po snídani? Je lepší elektrický (sonický) nebo manuální kartáček? Stačí zuby čistit dvakrát denně?“ Dentální hygienistka je schopná zodpovědět všechny dotazy, které vás ohledně čištění zubů napadnou.

První návštěva dentální hygienistky je nejdelší, většinou se jedná o více než 60 minut strávených v ordinaci. Nečistot na zubech je totiž většinou více a je náročnější je odstranit. Při první návštěvě se může objevit krvácení z dásní, což je zcela normální. Po odstranění zánětu dásní zmizí postupně i krvácení.

S každou další návštěvou je stav čistoty zubů pacienta lepší a lepší, ošetření se zrychluje a terapie je pouze udržovací.

Špatný stav dásní a zubů může negativně ovlivňovat zdravotní stav člověka jako celku. Bakterie se mohou ze zanícených dásní uvolňovat do krve a způsobit záněty a problémy jinde v těle. To je jeden z důvodů, proč má dobrá dentální hygiena(profesionální i domácí) skutečně pozitivní vliv nejen na zdraví dutiny ústní a neodmyslitelně patří k prevenci různých onemocnění.  

Jak často docházet na dentální hygienu?

Je to velmi individuální, ale obecně můžeme doporučit minimálně 2x do roka, jako doplnění preventivní prohlídky u zubního lékaře.  

Velmi rádi Vás uvítáme v našem dentálním centru Rosmarin, kde o Vás bude profesionálně postaráno. Věříme, že dentální hygiena se stane potěším a příjemnou návštěvou zkrášlující Váš úsměv a zlepšující zdraví celého těla.

 

No items found.